Navigácia

Stránky krúžku Školský časopis

Tretie číslo

 

 

 

image

(30. január 2011)

Tretie číslo

 

Čo sa sluší a čo nie

 

Pravidlá správanie pre Internet: NETIKETA

Slušné správanie v internetovom prostredí sa nazýva „netiketa“. Toto slovo sa skladá z dvoch častí „net“ (sieť) a „iketa“ (namiesto etikety). V prvom rade si musíme uvedomiť, že prijímateľa si treba vyberať cielene. Prijímatelia dostávajúci nevyžiadané e-maily, ktoré ich nezaujímajú alebo ktoré nie sú relevantné pre ich podnik, sa vedia nahnevať do tej miery, že ich odosielateľa dajú na zoznam „neželaných odosielateľov“, takže pošta od nich sa prestane doručovať. Práve preto by sme sa nemali zúčastňovať na rôznych reťazových listoch, obežníkových e-mailoch a podobných hlúpostiach.

Väčšina užívateľov má rovnako negatívny postoj aj k spamu, teda k nevyžiadaným reklamám. V najkrajnejšom prípade môže provider odosielateľom takejto pošty zrušiť ich schránku, prípadne im pohroziť súdnou žalobou.

Voči prijímateľovi našej správy by sme mali mať rešpekt. Pri internetovej komunikácii sa často vynecháva (a môže sa vynechávať) oslovenie a pozdrav, mali by sme však písať v celých vetách. Slušnosť pôsobí v tomto prípade na adresáta veľmi pozitívne, a to aj preto, že v internetovej komunikácii je pomerne zriedkavá.

 

Odoslané je odoslané

Slušný tón je veľmi dôležitý aj na internete. E-mail by sme nemali písať v afekte, lebo následky môžu byť oveľa vážnejšie ako pri obyčajnom liste. Od chvíle, keď zalepíme obálku, do chvíle, kým ju odovzdáme na pošte, máme príležitosť sa zamyslieť nad obsahom listu a prípadne ho neodoslať. Pri e-mailoch jediným kliknutím na príkaz „odoslať“ sa náš výtvor odoberie k adresátovi a nikto ho už nemôže zadržať. Času na rozmýšľanie je teda veľmi málo. Práve preto je dobré nekonať v afekte ani v časovom strese a zamyslieť sa nad formuláciami.

 

 

Okienko poézie a prózy

Taká, ale aj taká môže byť staroba

Z biologického hľadiska začína staroba od šesťdesiatich rokov, no niektorí ľudia sa cítia mladí aj po osemdesiatke. Starí ľudia často športujú, behajú, aj tí po osemdesiatke. Mali by sme si ich ceniť, lebo nám môžu dať veľa rád do života a odovzdávajú nám skúsenosti. Niektorí ľudia majú starých rodičov v zahraničí, tak sa s nimi stretnú, len párkrát za život a preto by si ich mali vážiť. Mnohí sa na starobu tešia, iní nie. Niektoré národy napríklad Kelti, mali starešinov, ktorí boli zároveň kňazmi a volali sa druidi. Ľudia k nim chodili po rady a prinášali im obete. Inkovia zasa boli vôbec prvým národom, ktorý sa staral o svojich starých ľudí. Dostávali dôchodok, potraviny, aby mali čo jesť, zatiaľ čo niektorí súčasní ľudia sa o svojich starých ľudí nestarajú, buď ich hodia do domova dôchodcov, alebo ich nechajú len tak. Prečo sa o svojich starých ľudí nestaráme ako Inkovia? Prečo dostávajú taký nízky dôchodok a miesto potravín lístok na autobus, ktorý sa nedá ani zjesť? Myslím si, že keby nebolo ich neboli by sme tu ani my a mali by sme sa o nich starať. Nezaslúžia si, aby sa na nich niektorí pozerali ako na nejaké vykopávky a sú to ľudia presne ako my a zaslúžia si našu úctu.

Dank Khoa Nguyen

 O somároch

Ráno: Dnes som opäť ráno cestou do školy autobusom nespal. Hrozná zima. Mal som si zobrať čiapku, rukavice a šál. Po zdĺhavej ceste autobusom som konečne v škole. Teplučko a čisto. Spolužiaci, kamaráti, učitelia...

Poobede: A je to tu! Posledné zvonenie. Všetci sa rozutekali na obed a domov. Aj keď som už v triede zostal jediný, svieti sa tu ako v Las Vegas. Napadlo mi, že najlepšie bude, keď pozhasínam. Predsa len, stojí to peniaze. Potom, keďže by som tým hodinovým čakaním na svoj spoj na autobusovej zastávke určite zamrzol do špiku kosti (verte mi, hovorím z vlastnej skúsenosti), povedal som si, že radšej zostanem v triede a trochu poupratujem ten neporiadok, čím uľahčím prácu naším milým pani upratovačkám. Na zemi bolo plno papierov a prázdnych fliaš od najrôznejších nápojov.

Vyjdem na chodbu a čo nevidím?! Všade samé mikroténové vrecká a ďalšie fľaše. Vrátim sa do triedy a sadnem si na svoje miesto. Ako si tak sedím a premýšľam o tom, čo ma čaká, keď prídem domov, z rozmýšľania ma zrazu vyruší môj hlad. A v tom si spomeniem: „ Veď ja som dnes ešte nebol na obede!“ V rýchlosti som zodvihol aj poslednú stoličku, ktorá zostala nezodvihnutá a rozbehol som sa do jedálne. Keď som vošiel, bolo tam okrem mňa ešte asi ďalších 20 ľudí, vrátane tých pár, ktorí stáli v rade predo mnou. Nechtiac som sa započúval do rozhovoru dvoch z nich. Rozprávali sa o rozkopaných dverách a popísaných stoličkách a laviciach. Na prvý pohľad bolo vidno, že im je niečo smiešne. Aby ma neodhalili, snažil som sa nenadväzovať s nimi očný kontakt. Avšak ten som nepotreboval na to, aby som jasne počul, o čom sa rozprávajú. Konečne prišiel rad aj na mňa. Panie kuchárky ma privítali s úsmevom na tvári. Zdvorilo som poďakoval za porciu skvelo vyzerajúceho obeda. Zasadol som k najbližšiemu voľnému stolu. Neustále som myslel na rozhovor, ktorý som začul, keď som čakal v rade na obed. Jem. Rozmýšľam. Kto sa dokáže v škole takto správať? Správa sa tak aj doma?

Je opäť ráno: Sedím v autobuse. Cestujem do školy. Nespím. Rozmýšľam. Som somár? Alebo sú to tí, čo poškodzujú cudzí majetok? Je mi hrozná zima. Znova som si nezobral čiapku, rukavice a šál. Konečne škola! Teplučko a čisto. Spolužiaci, kamaráti, učitelia...

Jakub Kocourek 

Prvé vysvedčenie z gymnázia

Prvé vysvedčenie z gymnázia dopadlo nad očakávanie dobre. Na to, že som zmenila školu, dochádzam a som obklopená neznámymi ľuďmi, sedem dvojok z osemnástich predmetov je naozaj veľmi dobré. Rodičia sa veľmi potešili. Na starej škole by som mala doma peklo, ale teraz boli radi, že to nebolo horšie. Deň po vysvedčení k nám prišla babka. Bola skutočne nadšená. Dala mi krásny darček, z ktorého som mala veľkú radosť. Mám zo seba dobrý pocit, ale dúfam, že nabudúce to bude lepšie.

Miška Meňhartová

Mladí ľudia a voľný čas/Môj názor

Téma v súčasnosti aktuálna a pomerne dôležitá. Mladí ľudia trávia svoj čas nespočetne rôznymi spôsobmi. Aj preto nemôžem vymenovať všetky miesta, kde všade možno mladých ľudí stretnúť a vidieť. Po splnení školských povinností majú totiž pomerne veľa voľného času, ktorým podaktorí mrhajú. Podľa môjho názoru dobre využitý voľný čas znamená pre mladého človeka veľmi veľa. Racionálne využitý voľný čas môže z mladého človeka vytvoriť vzdelanú, kultúrne i fyzicky rozvinutú osobnosť. Voľný čas je definovaný aj ako priestor, v ktorom si jednotlivec utvára spôsob života, ktorý mu vyhovuje. Vo využití voľného času ho ovplyvňuje niekoľko faktorov, napríklad okolie, v ktorom sa nachádza, kamaráti, s ktorými svoj voľný čas trávi, alebo aj rodičia.

Voľný čas je vlastne činnosť, ktorú si môžeme slobodne vybrať. Mladí ľudia si niekedy, bohužiaľ, zvolia nesprávne využitie voľného času a potom to často oľutujú. Preto by sme mali prvé skúsenosti s využitím voľného času získať v rodine. Rodičia by mali byť naším vzorom v každom smere, pretože mladí ľudia častokrát napodobňujú ich životný štýl a spôsoby správania. U mládeže je voľný čas súčasne časom, v ktorom si postupne utvára predpoklady aj na realizáciu túžob a želaní. Ak chceme, aby v živote niečo dosiahli treba ich k tomu viesť už od detstva. Rodičia by mali sledovať záujmy svojich detí, podporovať ich a rozvíjať.

Vyjsť si s priateľmi a priateľkami „do ulíc“ býva príjemným strávením voľného času. Bohužiaľ, dosť často končí posedením v kaviarni, v krčme či v bare. Ktovie, koľko mladých ľudí pozná svoje mesto, jeho historické pamiatky, významné budovy spojené s dávnou minulosťou mesta, ba i súčasné zmeny, ktorých sú sami svedkom. Veľkú časť ich voľného času zaberá pozeranie televízie. Zväčša sledujú filmy s akčným a kriminálnym obsahom, čo rozhodne vplýva na výchovu záporne. Výskum ukázal, že pozeranie televízie zaberá približne pätinu ich voľného času. V poslednom čase sa do popredia dostáva internet. Aj tam trávia mladí ľudia veľa svojho voľného času.

Voľný čas je dôležitou súčasťou ľudského života. Záleží len na tom, ako ho človek využije, aby mu aj v budúcnosti prospieval. Každý človek, najmä mladý, by sa mal zamyslieť nad svojimi túžbami a plánmi do budúcnosti. O čase sa hovorí: čas letí ako voda, a preto ho treba využiť vo svoj prospech i v prospech celej spoločnosti.

Lucia Kratochvílová

 

Čo nového na škole/Školské oznamy

 

  Mosty k tolerancii

 V poslednom čase sa čoraz viac dozvedáme z médií o teroristických útokoch, záplavách, šírení nevyliečiteľných chorôb, politickom prenasledovaní. Nielen toto sú pre niektorých ľudí dôvody na útek z ich rodnej krajiny. Ľudia, ktorí z takýchto dôvodov utekajú, sa nazývajú utečenci, cudzím slovom migranti. Migrantom je za určitých podmienok povolené stráviť  nejaký čas na území štátu, kam sa rozhodli utiecť.

Slovenská humanitná rada zorganizovala na školách projekt s názvom „Mosty k tolerancii“. Cieľom projektu je prostredníctvom interaktívnych osvetových prednášok efektívne prispieť k predchádzaniu rozličných foriem diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatných prejavov intolerancie voči utečencom zo strany väčšinového obyvateľstva Slovenskej republiky. Projekt je realizovaný s finančnou podporou Úradu vlády SR.

Prednáška „Mosty k tolerancii“ sa v našej škole konala 19. januára. Milá pani z Úradu vlády SR (ktorej meno som si nezapamätal) vysvetlila našim študentom I.A a I.B celú problematiku týkajúcu sa utečencov, podmienok udeľovania azylu a vecí s tým súvisiacich. Nerozprávala však len ona. Dala nám aj možnosť aktívne sa zapojiť do diskusie.

A čo sme sa vlastne dozvedeli? Tak napríklad aj to, že utečencom je za určitých podmienok v ich novej krajine poskytnutá „strecha nad hlavou“ (azyl).  Na udelenie azylu existujú v každej krajine iné podmienky.  Na Slovensku sa o azylovú problematiku stará Migračný úrad Ministerstva vnútra. V súčasnosti sa na Slovensku nachádzajú 3 zariadenia, v ktorých sú umiestnení migranti z celého sveta. Najviac je ich u nás z krajín sužovaných niekoľkoročnými vojnovými konfliktami (Afganistan, Irak).   

Osobne som sa tejto prednášky zúčastnil a musím povedať, že som sa dozvedel veľmi veľa  nových užitočných informácii.

Jakub Kocourek

Deň bezpečného internetu

 Deň 8. február 2011 je Dňom bezpečného internetu. Pri tejto príležitosti náš učiteľ informatiky zaradil do výučby mimoriadnu prednášku na tému Kedy a ako je internet nebezpečný. Na praktických príkladoch z počítačovej praxe nám ukázal, čo všetko, po pripojení na globálnu medzinárodnú sieť, ohrozuje naše dobré meno a naše dôležité dáta, tiež spôsoby ako neprísť o osobné a citlivé údaje. Dozvedeli sme sa aj o tom, že existuje organizácia (INHOPE), kde možno nezákonný internet nahlásiť. Poučným bolo hlavne to, ako sa hrozbám brániť a vystríhať.

Paradoxná je skutočnosť, že ani nie štyri hodiny po ukončení prednášky na tému Kedy a ako je internet nebezpečný došlo „vďaka“ chvíľkovej nepozornosti a menšiemu porušeniu organizačného poriadku v učebni informatiky k zavíreniu našej školskej (lokálnej) počítačovej siete. Odstránenie problému, aj napriek sústredeniu dostupnej energie do jedného bodu, trvalo štyri dni!

Filip Konečný

Viac o uvedenej problematike nájdete na stránke www.zodpovedne.sk, www.stopline.sk.

 

Rozhovory so zamestnancami a študentami našej školy

 

Rozhovor s profesorom informatiky – Ing. Igorom Krucovčinom

 Stretávame ho od začiatku septembra na chodbách našej školy. Vždy má na tvári úsmev a hodiny informatiky vďaka nemu hravo zvládame. Čo o sebe prezradil profesor, ktorý dokáže nemožné – aby študenti odchádzali z hodín informatiky dobre naladení?

Všimla som si, že na suplovaných hodinách využívate čas na oboznamovanie žiakov s problematikami, ktoré môžeme neskôr využiť napríklad pri SOČ. Prečo je podľa Vás tak dôležitá SOČka?

Podľa mňa je SOČka ideálnou prípravou na VŠ. Donúti totiž študenta pracovať dlhodobo a musí si naštudovať potrebnú literatúru (čítať). Tiež pri písomnom prejave musí dodržiavať určité pravidlá, či už rozloženie stránky alebo gramatiku. Jej výhoda (SOČ) spočíva aj v nutnosti ústneho prejavu, ktorým musí svoju prácu obhájiť. Súčasťou dobrej obhajoby je samozrejme aj dobre spracovaná powerpointová prezentácia. A to sú samé potrebné veci pre život na VŠ.

Ako ste spokojný s prácou študentov na počítačoch?

S ich prácou som spokojný – na PC pracovať vedia. Dôležité však je, a v tom sú už žiaci slabší, aby pracovali efektívne a uvedomovali si a minimalizovali riziká, ktoré sú s prácou s PC spojené.

Aký je podľa Vás ideálny študent gymnázia?

Ideálny študent gymnázia vie (učiť sa nemusí, ale je to jedna z ciest ako vedieť), rastie a rozvíja svoje schopnosti, dokáže si správne vybrať vysokú školu.

A naopak, kto je podľa Vás zlým študentom?

Zlý študent je ten, kto nečíta, neváži si prácu iných, nie je tolerantný a empatický, namiesto rozumných argumentov zvyšuje hlas, neváži si veci „zadarmo,“ neakceptuje názor iných, vyrušuje počas vyučovania, nemá koníčky, vďaka ktorým múdrie, nevie komunikovať a prezentovať sa. Hlavu používa iba na to, aby mu nenapršalo do krku. Dôležité je uvedomiť si, že úlohou učiteľa je takéhoto študenta priviesť k „rozumu.“

Viete akú máte prezývku na škole?

Viem. Procesor Krucovčin.

  Kristína Klvačová

Predmety, ich výhody a nevýhody – Ako to vidia naši žiaci a učitelia

Na vyučovacie predmety frfle každý. Niekto nemá rád tento, iný zase tamten, niekto nie je rodený pre tento atď. V niektorých neviete nájsť plusy, v iných mínusy. Ale je to tak. Každý predmet má svoje výhody aj nevýhody. Nezamýšľali ste sa ešte nad nimi?

Dejepis

Dejepis. Plusy?

         Nie vždy bolo všetko tak, ako je dnes. Neboli vždy počítače, autá, mobilné telefóny, ba ani mikiny a rifle (dnes pre nás bežné veci). Dejepis nás učí veľa o minulosti, živote našich predkov.

Na hodinách nám to profesori podávajú zaujímavým výkladom, nie len nudnými faktami ale pridajú aj nejaký ten vtipný príbeh. Ponúka nám aj odstrašujúce príklady, napr. vojny. Môžeme byť radi, že sme nič také nezažili, lebo by sme možno už ani neboli.

Tí, ktorí dejepis nemusíte, máte smolu. Patrí k všeobecnému vzdelaniu človeka a taktiež aj k ďalšiemu štúdiu na VŠ, ak ste sa rozhodli ísť napr. na právo.

Ale má aj mínusy, samozrejme.

          História siaha do veľmi dávnej minulosti a preto sa nečudujte, že sa musíte učiť rozsiahle učivá. Aj tie prešli skrátením, menej už nešlo. Fakty, fakty, fakty. 

          More rokov. Aj to je fakt, že nie všetci si ich dokážu zapamätať, pretože sa dokážu aj zliať dokopy, premiešať  a Přemysl Otakar II. sa nakoniec narodil 10 rokov po svojej smrti.

          Aj mená sú zložité. Sú dlhé, je ich veľa, často sa opakujú a všetko môže pokaziť aj rímske číslo za ním.

          My, ktorí nemáme bunky na dejepis, nedokážeme ani nájsť jednotlivé súvislosti medzi udalosťami a učivami.

Ďalší názor: Dejepis máme radi preto, lebo máme samé jednotky a super pani profesorku. Veľa sa dozvieme o histórii ľudstva.

Ďalší názor: Mám rád dejepis pretože hodiny s pani učiteľkou sú zábavné a máme samé jednotky.

Geografia

Aj geografia má svoje výhody.

         Kamarát ma pozval do Tisovca. Ale... Kde to je? Kadiaľ sa tam odstanem skôr, cez Košice alebo Zvolen? A orientácia zlyhala. Preto sedíme v škole na geografii. Aby sme mali výhodu pri cestovaní, vedeli sa orientovať v mape, ale aby sme mali aj informácie o svete, krajinách, našej republike a mohli s otcom priateľky živo diskutovať a zapáčiť sa.

Aké sú nevýhody geografie?

         Možno na hodinách geografie aj vy zaspávate, lebo Vás to nebaví. Informácie sú veľakrát zbytočné a v živote nevyužiteľné. Nejaké informácie už možno ovládame. Ale úlohu tu zohráva aj nezaujímavý výklad...

Chémia

Ako varenie - chémia. Aké sú jej plusy?

         Myslím, že chémia patrí aj tak medzi najzaujímavejšie a najobľúbenejšie predmety našich študentov. Súčasťou vyučovacích hodín sú rôzne experimenty a pokusy, počas ktorých sa všetci premávame v bielych plášťoch, ktoré nám dodávajú vážnosť. Tento predmet nás tiež  pripravuje

na VŠ (napr. na medicínu).

Nie každý vie variť... Nevýhody?

        Vraj zložité vzorce, niektoré poznatky nevyužiteľné v praxi, komplikované učivá a ťažko predstaviteľné deje. Neverím.

        Tak sa dohodnime. Vzorce sú zložité len občas, poznatky využívate v domácnosti. A učivá dokážu niekedy pomotať hlavu, hlavne vo vyšších ročníkoch.

Ďalší názor: Chémiu máme radi pretože tam robíme zaujímavé pokusy a nepíšeme veľa písomiek.

Fyzika

Aké sú kladné body fyziky?

        Prvým bodom sú pútavé príklady z praxe. Uznávam, zadania sú pútavé, ale pokiaľ je človek dutý aj z matematiky, počítať ani nezačne.

       Ďalej sú tu pokusy, ktoré patria do nášho rebríčka NAJ.

       Čo to tu ešte máme? Laboratórne práce. Ak teda počítate ruku zničenú od písania k plusom, nech sa páči.

Obľúbené. Mínusy fyziky sú?

       Znova tú máme príklady. Protestanti fyziky, tu to máte. Medzi nevýhody patria zložité riešenia príkladov, kde musíte dopisovať, odvodzovať, skladať vzorce, ale aj zapájať logiku. Niektoré učivá sa  zdajú nudné a stále sa opakujúce.

Ďalší názor: Nemám rád fyziku pretože nás stále skúšajú.

Ekonómia

Aké plusy má predmet ekonomika?

        Ekonomika patrí medzi veci, ktoré potrebuje aj v reálnom živote, nie len v školskej lavici. S ňou sa dostanete na VŠ, ale aj na lepšiu pozíciu v práci. V súčasnosti je medzi najrozoberanejšími témami vo svete.

Všetko má svoje tmavé stránky. Aj ekonomika.

         Predstavte si takú alebo takú situáciu. Ale čo ak nemám dosť obšírnu fantáziu? Nie je to len vo fantázií, lebo niektoré situácie sú tak nereálne, že by nepomohla ani fantázia J. K. Rowlingovej.

Aj naučiť sa zložité pojmy je ťažké.

Slovenský jazyk a literatúra

Aké sú výhody najdôležitejšieho predmetu, slovenské jazyka?

          Prečo najdôležitejšieho? Pretože je povinný pri maturite, na ktorú nás dokáže skvele pripraviť, ak  je naozaj naším cieľom úspešne ukončiť štúdium na strednej škole. Občas sa tu nájde aj zaujímavá povinná literatúra.

          Hlavná je však gramatika. Keby sme nevedeli správne písať interpunkčné znamienka, ypsilony , joty, mäkčene a dĺžne, nenapíšeme riadny životopis a ostaneme odkázaný na sociálne dávky.

Nevýhody slovenského jazyka?

          Všetci by sme dokázali o nich rozprávať dlho, však? Nemáme radi diktáty, lebo sú tam chytáky, slohy, lebo majú veľakrát témy, ktoré sú nudné alebo ťažko opísateľné. Učivá? Tie patria často k poznatkom, ktoré v živote nevyužijeme v praxi.

Ďalší názor: Slovenčinu máme radi už len preto, že je to náš materinský jazyk.

Matematika, chlieb náš každodenný. Má veľa plusov?

          Samozrejme, že má! Matematiku využívame všetci, každý deň v našom živote, využívame ju  praxi. Vďaka nej môžeme zistiť, či nás v práci neoklamali a vyplatili nám, koľko mali, vieme, čo si môžeme dovoliť, čo nie, ba aj koľko minút zostáva do nášho obľúbeného seriálu (momentálne Tisíc a jedna noc, čo na tom vidíte?) a koľké narodeniny slávi naša polovička.

          Na hodinách matematiky si cibríme logiku a racionálne myslenie.

… ale aj pomerne dosť mínusov.

          Stretneme sa aj s časťami matematiky, kde sa vyskytujú ťažké vzorce. Nie každý zvláda učivo, nie každý má na to bunky, nie každý má logiku.

          Zbytočnosti. Áno, je ich hojne. Ale nemôžeme ísť hlavou proti učebným osnovám, aj keď väčšinu mimo lavice nevyužijeme.

Biológia

Aké sú plusy biológie?

          Aj zaujímavý výklad učiva dokáže napomôcť tomu, aby sa človek začať zaujímať. A ten na hodinách biológie dostávame, za čo ďakujeme. Veľa učív je pútavých, prinútia náš dávať pozor a vzdelávať sa. Biológia je aj prípravou na medicínu.

A čo mínusy biológie?

          Niekedy ani zaujímavý výklad nepomáha, ak sú učiva dlhé a zložité. V tom prípade je na nás žiačikov veľa informácií a nedokážeme to vstrebať. Na nás treba ísť pomaly a vysvetľovať „ po lopate“ . Za dlhými učivami nasledujú ťažké písomky, kam patria aj ťažké pojmy. A viete, koľko nám trvá sa pripraviť len na jednu vyučovaciu hodinu? Dlho!

Ďalší názor: Môj nie moc obľúbený predmet je biológia, lebo učivo je náročne a dlhé.

Telesná výchova

Hop a skok, prečo máme radi telesnú výchovu?

         Slečny a mládenci. Hodiny telesných výchov spájajú aj rôzne triedy a tak sa všetci navzájom okukávajú a dávajú dokopy.

„Oci, ako si sa spoznal s mamičkou?“- „Spadla na mňa pri basketbale, keď sa snažila dať kôš.“

         A týmto sme sa dostali k jednej z výhod, ku spoločným športovým hrám, ktoré sú dôležité pre zdravie. Ale všetkého veľa škodí.

Nevýhody telesnej výchovy?

            Nájdu sa aj takí, ktorí zvláda športy a má kondíciu. Môže byť  však od Vás lepší v niečom inom. Veľa žiakov - veľa záujmov. Niekedy sa proste nedá dohodnúť.

Ďalší názor: Máme najradšej predmet telesnej výchovy preto, že sa tam cvičí a športuje, nie je tam nuda.

Cudzie jazyky

Výhod cudzích jazykov je veľa. Ktoré to sú?

            Určite ste si už všimli, že v dnešnom svete sú jazyky veľmi potrebné. Pre štúdium ale aj pre akúkoľvek zamestnanie. Ak neovládate jazyk, ste stratený.

            Vedomosť cudzieho jazyka Vám umožňuje aj spoznávať sa s ľuďmi z iných kútov sveta, iných národností a kultúr. Motiváciou nie je len spoznávanie, ale aj cestovanie. Ak patrí k vaším koníčkom cestovanie, aspoň základnú anglickú vetu na vypýtanie si cestovného lístka alebo zmrzliny musíte sypať z rukáva. Kto chce kam, pomôžme mu tam. Tak hor sa učiť, mládež.

Ktoré sú to mínusy cudzích jazykov?

            Je pravda, že niektoré veci ohľadom cudzieho jazyka sú zložité. Slovná zásoba by sa naučiť aj dala, ale gramatika? Tú treba pochopiť. Problémom je aj to, že je to odlišné od nášho jazyka. Iné časy,  prípony, ktoré nám robia vrásky. Výslovnosť, niekedy španielska dedina. Prečo neplatí „čítaj, ako vidíš“?

            Aj na tieto predmety sa treba dlho učiť. Občas aj celý život. Ale piánko, my sme inteligentní a všetko zvládame ľavou zadnou. Aj v teste z angličtiny písať Ich miesto I a naopak. Chybička, ktorá nám dokáže všetko pokaziť.

Ďalší názor: Prečo je nemčina dôležitá?

Myslím si, že nemčina je pre našu krajinu veľmi dôležitá.                                    

Na Slovensku sa v súčasnosti učí nemčinu asi 50 % žiakov ako prvý alebo druhý cudzí jazyk. V Európskej únii je nemčina najrozšírenejším materinským jazykom. Vzhľadom na susedské vzťahy s Rakúskom je z praktického hľadiska nemčina v našom regióne najdôležitejšia. Mali by sme ovládať jazyk svojho suseda.     

Prostredníctvom nemeckého jazyka máme možnosť spoznávať život a kultúru národa, zlepšiť medziľudské vzťahy a lepšie sa uplatniť na pracovnom trhu. Vyše 90 % ľudí zo Slovenska chodí za prácou do susedného Rakúska. 

Som veľmi presvedčená, že pre človeka je dôležité zvládať jazyk v praxi a v komunikácii. Ďalšou dôležitou motiváciou je získať certifikát zahraničných jazykových inštitúcií, ktoré dávajú záruku lepšieho uplatnenia v zamestnaní.                

Veď naučiť sa jazyk v mladosti je najväčší kapitál.

Informatika

Ctrl C+Ctrl V . Správne. Výhody informatiky.

             Práca s počítačmi uľahčuje život. Dokážeme skopírovať referát, skratkou označiť text, napísať znak, ktorý nenájdeme na klávesnici... Ďalšie vedomosti v živote, ktoré sú nenahraditeľné.

Informatika nám pomáha pripraviť sa do života (na maturitu), dáva nám praktické rady. Dnes je ovládať počítač ľahké, lebo sa využíva všade a využíva ho takmer každý. Kto nie, nevie, ako si komplikuje život.

Posledná poznámka patriaca k výhodám, ktorú sem nesmiem zabudnúť dať, je tolerantný a vtipný pán profesor.

Aké sú mínusy informatiky?

             Úprimne, poznám len jeden. Keď Vám zamrzne počítač a vy nemôžete pokračovať v začatej práci.

Ďalší názor: Informatiku mame radi preto, lebo mame  dobrého pána profesora, je tu veľa zábavy a veľa sa tu naučíme o počítačoch a internete.

Ďalší názor: Informatika je náš druhý najobľúbenejší predmet, lebo máme dobrého učiteľa ktorý je zábavný.

Vyjadrenie učiteľa informatiky:

Som rád, že žiaci pochopili zmysel informatiky pre ich budúci život. Počítače prenikajú do každej oblasti ľudského života neuveriteľným tempom. Vývoj sa nezastavil a čas beží veľmi rýchlo. Preto sa musíme všetci naučiť pracovať efektívne, pri práci rozmýšľať a uvedomiť si podstatné. Cenu a kvalitu počítača v prvom rade určuje jeho obsluha.

O polročnom vysvedčení

Približne pred mesiacom sme dostávali polročné vysvedčenie. Priznajme si, nie každý bol z neho práve nadšený. No určite sme sa každý snažili a dali do toho čo najviac (menej sa už nedalo, či?).

Aké má polročné vysvedčenie plusy?

Má ich viacero, aj keď viacerí si to možno neuvedomujeme. Druhý polrok nám dáva možnosť začať odznovu. Vymažú sa nám staršie známky a my si môžeme zlepšiť známky aspoň na konci roka, keď sa nám to nepodarilo teraz. Som si istá, že na tejto škole môžeme byť všetci hrdí na svoje známky a pochváliť sa nimi aj rodičom. A keď nie, máme motiváciu. Veď čo nás nezabije, to nás predsa posilní. Po prvom polroku môžeme zhodnotiť svoju prácu a dôjsť tak k  záveru, či je to pre nás dostatočný výsledok, alebo máme na viac.

Prečo nemáme radi polročné vysvedčenie?

Poznáte to. V nádeji otvárame klasifikačné hárky s tým, že tam nájdeme dobré známky, alebo že ich je tam aspoň veľa. Veľakrát sme však sklamaní. A je to „v ťahu“. Nevýhodou polročného vysvedčenia je, že známky sa uzatvárajú z menšieho počtu známok a tým pádom nám kazia priemer. Nie však všetci profesori pozerajú na priemer. Aj na normálnej hodine treba byť aktívny.

Rodičia. Tých sa niektorí desíme. Stáva sa, že sa nám nepodarí test alebo nás profesorka vyskúša práve vtedy, keď sme sa nenaučili. „Rodičia ma zabijú... Ale nič sa nestane, keď im túto známku zamlčím.“ Podarí sa to. Ale potom príde polrok, rodičovské združenie a na mamu alebo otca zakričí zamlčané číslo... (A oni na nás)! 

 

 

Životopisy slávnych

Matej Bel (1684-1749)

Patril medzi najväčších uhorských učencov 18. storočia, bol členom mnohých vedeckých  európskych spoločností a nazývali ho „veľkou ozdobou Uhorska“. Narodil sa 24. marca 1684 v Očovej pri Zvolene v rodine poddaného sedliaka. Základné školy vychodil v Lučenci, v Kalinove, evanjelické lýceum v Banskej Bystrici a gymnázium v Bratislave, vysokoškolské štúdium absolvoval na nemeckej univerzite v Halle (1704), kde popri teológii študoval aj dejiny, jazyky a prírodné vedy. Po návrate zo štúdií (1708) bol evanjelickým farárom v Banskej Bystrici a prorektorom lýcea. Po potlačení Rákócziho povstania, s ktorým sympatizoval, odsúdili ho na smrť, ale nakoniec omilostili. Roku 1714 nastúpil na miesto rektora na evanjelickom lýceu v Bratislave, kde sa stal neskôr aj farárom. A práve v období bratislavského pôsobenia vrcholí jeho vedecká činnosť. Podrobný plán vlastivedného výskumu Uhorska opísal v latinskom diele Hungariae antiquaes et novae Prodromus (Posol starého a nového Uhorska, 1723), ale vrchol jeho vedeckého výskumu predstavovalo vlastivedné dielo Notitia Hungariae novae historico-geografica (Historicko-zemepisné znalosti o novom Uhorsku), v ktorého štyroch zväzkoch na vysokej odbornej úrovni zhrnul poznatky o Uhorsku. Napísal ho z poverenia samotného cisára Karola VI. Bol autorom ďalších základných diel, napríklad o uhorskom poľnohospodárstve Tractatus de re rustica Hungarorum (Rozprava o uhorskom poľnohospodárstve), v ktorom sú zaujímavé a cenné údaje aj o živote nášho ľudu, a tiež aj autoromstručného prehľadu zemepisu Uhorska. Hoci bol Bel uhorským vlastencom, nezakrýval svoj slovenský pôvod a uvedomenie. Vo svojich dielach zdôrazňoval starobylý pôvod Slovákov, bránil ich rovnoprávne postavenie a obdivoval ich zdatnosť a jazyk. Preto boli vzdelaní Slováci právom hrdí na tohto polyhistora, na jeho členstvo v učených spoločnostiach a akadémiách (Londýn, Jena, Berlín, Olomouc) i na povýšenie do šľachtického stavu a na zlatú medailu, ktorou ho vyznamenal pápež Klement XII. Matej Bel zomrel 25. augusta 1749 na mŕtvicu, keď sa vracal z nemeckého Altenburgu do svojej Bratislavy. 

Ing. Igor Krucovčin

 

 

 

 

 

 

  

Kontakt

  • Gymnázium
    Ul. 1. mája 8
  • +421 34 772 24 69
Počet návštev: 20456109

Právne informácie