Navigácia

Stránky krúžku Školský časopis

Štvrté číslo

 

image

(30. apríl 2011)

Štvrté číslo

 

 

 

 

Myšlienka mesiaca/Citát klasika

 Ak chceme porozumieť stromu, musíme sa pozrieť do zeme, v ktorej sú jeho korene.

Rovnako je to aj s ľuďmi.

 Romano Guardini 

Čo sa mi v škole páči/nepáči

 

V tomto školskom roku sa v školskej knižnici „zamestnali“ (samozrejme po vyučovaní) a udomácnili traja študenti kvinty, Tara Líšková, Alenka Gašparovičová a Martin Srna, ktorým záleží na estetickom, ale predovšetkým na prehľadnom usporiadaní knižničného fondu, a vymysleli nové radenie odbornej literatúry. Chválim ich, je naozaj prehľadnejšie. A chválim ich predovšetkým za to, že si ukrajujú zo svojho voľného času, ale aj za to, že ho vedia tak zmysluplne využívať. smiley 

Mgr. Lýdia Frčová

Páči sa mi účasť našich žiakov v Stredoškolskej odbornej činnosti. Som rád, že ste pochopili jej význam v živote študenta. :)

Nepáči sa mi, že sa naši žiaci nechávajú zvyšky desiat, sladkostí a nápojov na chodbách školy. Kde sa to naučili? :(

Páči sa mi, že naši študenti boli opäť darovať krv. Tentoraz počas Valentínskej kvapky krvi, t.j. 21. marca 2011. Konkrétne:

- žiaci IV. B: Dominika Hoďovská, Maroš Vrábel, Lukáš Vícen,

- žiaci III. A: Michaela Kalivodová, Danka Ružičková, Natália Hladíková,

- žiaci IV. A: Patrik Gažo, Vilma Eva Horňáková, Katarína Nemcová, Nikoleta Havlíková, Peter Šimunič,

- žiak III. B: Tomáš Jančár,

- žiaci VIII.O: Petra Oravcová, Kristína Vicenová a Patrícia Radičová.smiley

Všetkým učiteľom sa určite páčilo pásmo našich študentov pripravené pri príležitosti Dňa učiteľov. Za všetkých ďakujem. smiley

Ing. Igor Krucovčin

Čo nového na škole/Školské oznamy

Národným víťazom Mládežníckej ceny Karola Veľkého je projekt Gymnázia Malacky „Multikulturalizmus - prelínanie menšín“

Národným víťazom štvrtého ročníka Mládežníckej ceny Karola Veľkého sa stal projekt Gymnázia Malacky „Multikulturalizmus - prelínanie menšín“, rozhodla o tom porota v zložení poslankyňa EP Katarína Neveďalová, poslanec EP Eduard Kukan a Ondrej Gallo, výkonný riaditeľ Rady mládeže Slovenska.

Projekt „Multikulturalizmus - prelínanie menšín“ podľa poroty prispieva k európskemu porozumeniu. Zároveň najviac vystihuje kritériá súťaže, že vybraný projekt má byť praktickým príkladom spolunažívania Európanov ako jednej komunity a má slúžiť ako vzor pre mladých ľudí žijúcich v Európe. Členovia poroty ocenili výber a spracovanie témy, ktorou bolo postavenie a vývoj menšín, ale aj samotnú jeho realizáciu s medzinárodnou účasťou.

Témami víťazného národného projektu bolo porovnanie postavenia národnostných menšín od Rakúsko-Uhorského vyrovnania 1867 po súčasnosť, politicko-právne podmienky národnostných menšín či možnosť vzdelávania sa v ich jazyku. Cieľom bolo cez bližšie poznanie spoločnej histórie, zvykov, tradícií odstrániť predsudky a problémy v spolunažívaní menšín a tak prispieť k výchove k multikulturalizmu a tolerancii. Projekt bol predstavený na záverečnej konferencii za prítomnosti širokej i odbornej verejnosti, významných hostí spoločenského a politického života, zástupcov regionálnych médií a zástupcov mesta Malacky.

Do súťaže bolo zo Slovenska prihlásených celkom 9 projektov, dva projekty však nesplnili niektoré z kritérií a tak nemohli byť hodnotené. Porota veľmi pozitívne hodnotila kvalitu všetkých projektov predložených zo Slovenska a ocenila úsilie mládeže, ktorá sa podieľala na ich realizácii. Okrem víťazného projektu vyzdvihla najmä projekt Strednej odbornej školy drevárskej v Bratislave s názvom Životné prostredie a obnoviteľné zdroje energie a projekt medzinárodného odborného seminára s názvom "Gende® €quality: Europe's quality?" organizácie Mladí priatelia Európy (JEF Slovakia).

Zástupcovia Európskeho parlamentu a Nadácie medzinárodnej ceny Karola Veľkého v Aachene vyberú tri najlepšie projekty spomedzi 27 projektov nominovaných z 27 členských krajín Európskej únie. Tri víťazné projekty získajú finančný príspevok vo výške 5 000, 3 000 a 2 000 eur.  Slávnostné odovzdávanie cien sa uskutoční 31. mája 2011 v nemeckom meste Aachen, pričom pozvaní budú nielen víťazi, ale tiež predstavitelia všetkých 27 víťazných národných projektov.

Súťaž Mládežnícka cena Karola Veľkého - organizovaná Európskym parlamentom a Nadáciou medzinárodnej ceny Karola Veľkého v Aachene - je určená pre mladých ľudí vo veku od 16 do 30 rokov. Ocenenie je zamerané na mladých ľudí zúčastňujúcich sa na projektoch, ktoré prispievajú k porozumeniu medzi občanmi rôznych európskych krajín. Súťažné projekty môžu byť zamerané na mládežnícke výmenné pobyty či umelecké a internetové projekty s európskou dimenziou.

Prevzaté zo stránky Európskeho Parlamentu/Informačná kancelária na Slovensku

Chemici v angličtine

Dňa 23. marca pri priebehaní akcie na našej škole s názvom „Rok chemie“, ktorý bol vyhlásený pri príležitosti 100.výročia udelenia Nobelovej ceny pre Mariu Curie Sklodowskú odohrali žiaci Kristína Klvačová, Nina Jesná, Valéria Juricová, Alexandra Benkovičová, Andrej Vidovič, Jaroslav Škoda, Matúš Granec a Dávid Malík divadelné predstavenie v anglickom jazyku pod názvom „Slávni chemici“. Témou divadelného predstavenia bolo posmrtné stretnutie slavných chemikov a vedcov, zlými boli napríklad spomínaná Maria Curie Sklodowská, Fritz Haber či Henry Cavendish, ktorí debatovali o svojich vynálezoch a objavoch. Naši žiaci sa pripravovali pod záštitou pani profesorky Mikuličovej a pani profesorky Frčovej. Vystúpenie bolo predstavené žiakom z Rakúska (z partnerskej školy), ktorých zaujalo a páčilo sa im. V závere sami pridali rôzne postrehy a dojmy z divadelného vystúpenia.

 

Deň otvorených dverí (DOD)

V rámci DOD sme privítali budúcich študentov a ich rodičov aj v multimediálnej učebni – tzv. čitárni. Našou úlohou bolo záujemcom o štúdium priblížiť trocha Netradičné predmety, ktoré sa vyučujú na našej škole.

Dievčatá a chlapci z I.O si pre uchádzačov o 8-ročné štúdium pripravili krátke prezentácie o multimediálnej výchove. Na šikovne pripravených prezentáciách im ukázali, ako pracujú na hodinách ale ich aj oboznámili s našou internetovou žiackou knižkou.

V oblasti hodnôt a umenia sme predstavovali predmet umenie a kultúra, v rámci ktorého sa chodieva   na rôzne divadelné predstavenia, výstavy obrazov a exkurzie. A práve exkurzii Viedeň sa venovali prváčky, ktoré mali pre deviatakov pripravenú krátku imaginárnu prechádzku po meste, v ktorom sa prechádzali v decembri. Ukázali im fotky a čo – to im povedali aj z histórie tohto krásneho mesta.

Aby sa využila i interaktívna tabuľa, ktorou je učebňa vybavená, žiak 1. B na nej odprezentoval predmet Človek v ohrození. Vo svojom výstupe sa zameral hlavne na 7. miléniový cieľ - zabezpečiť udržateľnosť životného prostredia, konkrétne na chudobu a choroby s ňou spojené.

V čitárni tiež nechýbalo krátke predstavenie nášho školského časopisu, ktorý na našej škole vychádza už dlhé roku s krátkymi či dlhšími prestávkami a vždy pod iným názvom J. Tých, ktorých zaujal náš časopis mali možnosť poprezerať si internetovú verziu, kde sa oboznámili s rubrikami,  do ktorých prispevajú či už členovia krúžku, ale i ostatní študenti školy.

Taktiež boli do pozornosti dané aktivity školskej knižnice – napr. Medzinárodný deň školských knižníc, záložky od partnerskej školy, fotografie z besedy s redaktormi Knižnej Revue, súťaž Knižnica verzus internet, ale aj literárna súťaž Taká I taka môže byť staroba.

Ako zlatú čerešničku na torte si študenti 2.C pod vedením pani profesorky Frčovej pripravili pre návštevníkov krátku divadelnú scénku z diela Pygmalion od G. B. Shawa, a ktoré je zároveň predlohou známeho muzikálu My Fair Lady. Z potlesku divákov bolo zrejmé, že scénka ich zaujala a pobavila.

Kristína Klvačová, 2. C

Čo videli možno naši budúci spolužiaci a ich rodičia v učebni informatiky? Keď nás nečakane "navštívili" preberali sme práve hardware, t.j. tehnické vybavenie počítačov. Na stoloch žiakov boli odkrytované staré počítače a ich jednotlivé súčasti. Napríklad harddisky, disketové a CD mechaniky, ale aj procesory, pamäte, diskety, dierne štítky... O tom, Čo sa, ako sa a z čoho sa učí  predmet Informatika ich informovali (za výraznej pomoci ppt prezentácie)  študenti Michael Zbončák a Marek Arpáš. Že možno budúci informatici poznajú nielen jednotky a nuly ich všetkých presvedčil svojim spevom a hrou na gitare Barborka Šajdíková a Jakub Koštial.

V učebni fyziky  bolo žiakmi predstavené autíčko na vodík (možný pohon budúcnosti).

V učebni geografie mohli návštevníci uvidieť prezentácie o globálnych problémochO majských číslach.

V čitárni tiež všetkých zaujala prezentácia O 8 mileniových cieľoch a prezentácia na tému Exkurzia vo Viedni  (kam sa chodieva každý rok, niekedy aj viackrát). 

Ing. Igor Krucovčin

 

Prepis rozhlasového pásma o enviromentálnej výchove vysielaného dňa

Dobrý deň,

chceli by sme Vás v našom krátkom vstupe informovať o dianí v oblasti environmentálnej výchovy u nás v škole. 

Okrem rôznych aktivít o životnom prostredí, do ktorých sa zapájate na všetkých vyučovacích predmetoch a starostlivosti o úseky školského parku, ktoré Vám boli zverené, sú tu tiež aktivity, ktoré sú určené pre celú školu.

Pri začiatku školského roku išlo napr. o prehliadku filmov s environmentálnou tématikou  EKOTOPFILM  v októbri 2010. Počas dvoch dní ste ju absolvovali študenti 1. až 3. ročníka štvorročného štúdia a V.O až VII.O a I.O osemročného štúdia.

Cez webovú stránku školy ste informovaní aj o ďalších takýchto aktivitách – napr. o environmentálnom programe ekostopa, ďalej o plánovanej medzinárodnej aktivite Zelená vlna, ktorá má prebiehať v mesiaci máj a pod. 

Od decembra 2010 je naše gymnázium zapojené do nového programu pre školy  Recyklohry, ktorý je produktom firmy Asekol.

Pri tejto príležitosti sme začali separovať drobné vyslúžilé elektrospotrebiče. Máme na ne na našej škole špeciálnu nádobu červenej farby. Väčšina z Vás určite vie, že elektrospotrebiče nepatria do bežných smetných nádob. Mnohí z Vás sa už zapojili do tohto zberu, doniesli vyslúžilé mobily, fotoaparáty, klasické telefóny a drobné počítačové komponenty. Chceme týmto povzbudiť činnosti aj ostatných našich poslucháčov.

O tom, čo všetko okrem vymenovaných prístrojov do zbernej nádoby patrí alebo naopak, čo do nej nepatrí, sa môžete informovať aj u Vašich triednych učiteľov.

Keďže sa všetci učíme ako správne elektrovýrobky separovať, zberná nádoba je umiestnená zatiaľ u pána školníka Šípa, ktorý Vám umožní prinesené vyslúžilé elektro správne umiestniť tam, kde patrí, a kde bude mať z toho úžitok celá škola, keďže za zber budeme dostávať aj body do súťaže.

Ako už samotný názov Recyklohry našepkáva, v tejto aktivite ide o viac, ako len zber. Je zameraná na vzdelávanie v oblasti separácie a recyklácie odpadov a určená je predovšetkým Vám študentom, ale aj Vašim rodičom, Vašim učiteľom a aj verejnosti. Pravidelne sa tak môžete zapojiť do súťaží – od decembra 2010 k dnešnému dňu sme sa zapojili už do dvoch z nich.

Informácie o súťažiach, ako aj o ďalších environmentálnych projektoch si môžete prečítať aj na webovej stránke našej školy, a to na učiteľskej podstránke pani profesorky Márie Prnovej, na karte Koordinátor environmentálnej výchovy.      

Mladším študentom budú v orientovaní sa na podstránke určite nápomocní aj ich triedni učitelia.

  Ďakujeme Vám za pozornosť. 

Rozhlasové pásmo pod vedením pani profesorky Mariky Prnovej pripravil Tomáš Korych

 

Ako sme uspeli na krajskom kole SOČ

1. miesto, postup do celoštátneho kola SOČ: Matej Koštial: Univerzálny jazyk - 17 Pedagogika, psychológia, sociológia

2. miesto, postup do celoštátneho kola SOČ: Jarolím Benedek: Pozorovanie nočnej oblohy - 02 Matematika, fyzika, informatika

 

3. miesto

Peter Boroš: Prestavba spaľovacích motorov na LPG - 09 Strojárstvo, hutníctvo, doprava

3. miesto

Stanislav Drozd: Elektromagnetický levitátor - 14 Tvorba učebných pomôcok, didaktické technológie

 

Mimoriadne ocenenia:

Michaela Kalivodová: Výchova a výcvik psov - 01 Problematika voľného času

Alena Bullová: Imelo - 04 Biológia

Dennis Bartalský: Produkcia elektronickej hudby - 16 Teória kultúry, umenie, umelecká, odevná tvorba

Annamária Šteruská: Kyberšikana - 17 Pedagogika, psychológia, sociológia

GRATULUJEME VŠETKÝM, zvlášť postupujúcim do celoštátneho kola. 

PhDr. Jana Petrová a Mgr. Elena Grmanová

 

Našim učiteľom

Po päťdesiaty šiesty raz sme si pripomenuli 28. marec ako Deň učiteľov. Deň, kedy by sme mali vzdať vďaku našim profesorom za to, čo všetko pre nás robia. A práve preto sme si pre nich pripravili malé prekvapenie.

Najprv to boli „hodiny naopak“, kedy si študenti vymenili miesto s profesorom. Študenti si mohli vyskúšať, aké je to ťažké stáť pred tabuľou a vysvetľovať učivo nie vždy tolerantným a pozorným poslucháčom.

Po skončení „dňa naopak“ sa všetci profesori presunuli do multimediálnej učebne. Pri vstupe dostávali krásne pozdravy, ktoré vyrobila pani profesorka Ruženka Habová. Radi by sme touto cestou ešte raz veľmi pekne poďakovali pani profesorke. Keď už boli všetci učitelia na svojich miestach nasledoval krátky kultúrny program v podobe recitácie. Po krásne odprezentovaných básničkách prišiel na rad príhovor, v ktorom sa študenti gymnázia Malacky poďakovali profesorom. Na záver dostali profesori sladkú odmenu a kvetinu pre potešenie duše.

V mene študentov vám ešte raz prajeme veľa tvorivých síl, nápadov a radosti z práce. Všetci totiž vieme, že učenie má niekedy horké korienky. Dúfajme, že budeme spolu zbierať len sladké plody.

 

Dom v stráni

Dňa 17. 3. sme sa triedy I.A a I.B spoločne zúčastnili na večernom predstavení Dom v stráni. Činohra sa konala v novej budove Slovenského národného divadla. Cestu nám spríjemnil milý vodič autobusu a taktiež naše triedne pani profesorky.                                          

Dom v stráni napísal Martin Kukučín po odchode zo Slovenska na chorvátsky ostrov Brač. Inšpirovali ho príbehy, ktoré ako lekár počúval a zažíval na vlastnej koži.

Nezmyselná a nenaplnená láska Katice k miestnemu mladému aristokratovi Nikovi sa končí v tichej trápnosti. Tradícia už nemá svoje miesto v myslení, je smiešna ako občas Katicin otec vo svojej dôslednosti, je úsmevná a tragická ako Nikova matka vo svojej materskej i panskej odhodlanosti. Ani jednému sa to však už nedarí, a tak ako rýchlo vyhorí cit lásky Nika a Katice, tak isto sa nám slnečný elán rozpadne v rukách na prach jednoduchého poznania.

Predstavenie trvalo približne 3 hodiny a 10 minút aj s prestávkou. Každý divák mal veľmi príjemný a skvelý výhľad na hercov. Práve v tomto predstavení totiž hrali veľmi slávni herci, ako napr.: Emília Vášáryová, Ján Koleník, Anna Maľová, Kristína Turjanová, Richard Stanke, Marián Geišberga ďalší. Z predstavenia máme veľmi krásny kultúrny zážitok.

 

 

Okienko poézie a prózy

PRAVDA MÁ SVUJ ČAS

PRAVDA SA PREUKÁŽE

GÚLAJ EŠČE RÁZ

PRAVDA VÝJDE DYCKY NA VŔCH

PRAVDA MÁ SVÚJ ČAS 

 

AJ LÁV JU

NEDÁV JU

NEDÁV JU

NEDÁV JU

UŽ ŽEŇE NESKRIVÍŠ NA HUAVJE VUÁSEK

 

NEDÁV JU 

NEDÁV JU 

DO UCHA ŠUŠKÁ MI

JAKÝSI HUÁSEK

 

TAKTO SA NEDÁ ŽIT

MOSÍM JU ZADÁVIT

 

NEDÁV JU

NEDÁV JU

NECHAJ JU ŽIT

 

NE

MOSÍM JU ZADÁVIT

NECH JE UŽ KLID

Prevzaté z knihy Hakáčové víno, jej autorom je Jozef Moravčík Jakubovec

 

Moje obľúbené zvieratko

Moje obľúbené zvieratko sa volá Riky. Je to 1-ročný kocúrik, ktorého doma chováme spolu s jeho bratom. Jeho srsť je ryšavá s bielymi pruhmi. On aj jeho brat majú na čele tmavšiu srsť v tvare W. Má hnedo žlté oči a malý ňufák. Je náladový, ale veľmi rád sa mazná. Pradie tak, že žiadny tank by sa nemusel hanbiť. Napríklad keď poobede spíme, vyskočí na posteľ, uloží sa vedľa nás a potom nás pradením zobudí. Keď robí zle, tak ho moji rodičia udrú. Naposledy to mama prehnala a potom sa k nej dva dni vôbec nepriblížil. Mám ho rada preto, lebo je milý, na nič sa nesťažuje a keď sa s ním hrám, nemyslím na žiadne starosti.

 

Životopisy slávnych (slávni slovenskí matematici)

Milan Kolibiar (14.2.1922-9.7.1994)

Slovenský matematik. Narodil sa v Detvianskej Hute. Pôsobil ako profesor na Univerzite Komenského v Bratislave. Patril ku generácií zakladateľov slovenskej matematiky. Venoval sa algebre a topológii. Zaslúžil sa tiež o rozvoj teórie zväzov. Podstatne prispel ku skvalitňovaniu vyučovania matematiky na stredných školách. Zakladal a potom aj dlhé roky organizoval súťaže Matematickej olympiády na Slovensku. Vedecká výchova mladej generácie slovenských matematikov patrila k jeho prioritám.

 

Václav Medek (23.10.1923-31.3.1992)

Slovenský matematik - geometer. Narodil sa v Žiline. Pôsobil ako vysokoškolský profesor na Slovenskej vysokej škole technickej v Bratislave (dnes STU). Venoval sa najmä deskriptívnej geometrii. Rozhľad v geometrickej problematike ho priviedol aj na riešenie otázok, ktoré nadväzovali na Lenzove, Artinove a Pickertove práce, čím sa zaslúžil o rozvoj matematickej vedy na Slovensku. Mal výrazný podiel na kodifikácii slovenskej matematickej terminológie. Pôsobil v rôznych funkciách, napríklad ako dlhoročný predseda Jednoty slovenských matematikov a fyzikov. Aktívne sa podieľal na tvorbe vysokoškolských a stredoškolských učebníc a deskriptívnej geometrie.

 

Štefan Schwarz (18.5.1914-6.12.1996)

Slovenský matematik. Narodil sa v Novom Meste nad Váhom. Študoval na Karlovej univerzite v Prahe. Od roku 1947 pôsobil ako profesor na Slovenskej vysokej škole technickej v Bratislave. Vytvoril vlastnú vedecko-pedagogickú školu, z ktorej vyšla ďalšia generácia významných slovenských matematikov. Bol riadnym členom československej akadémie vied, patril k zakladateľom Slovenskej akadémie vied, stal sa jedným z prvých slovenských akademikov. V rokoch 1965-1970  zastával funkciu predsedu SAV a riaditeľa Matematického ústavu SAV. Vo vedeckej práci sa zameriaval na teóriu pologrúp, teóriu matíc kombinatoriku, teóriu konečných polí a teóriu čísel. Jeho prednášky boli veľmi pútavé, každý problém formuloval ako malé „dobrodružstvo poznania“.

Matúš Strapák

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kontakt

  • Gymnázium
    Ul. 1. mája 8
  • +421 34 772 24 69
Počet návštev: 20345781

Právne informácie